خوش کالا

قهوه چیست و چه خواصی دارد؟

۱۴۰۰ شنبه ۹ بهمن
107بازدید
تاریخ امروز: ۱۴۰۱ پنج شنبه ۲۹ ارديبهشت

قهوه یکی از نوشیدنی‌های محبوب است که همه روزه در سرتاسر جهان انواع مختلف آن درست می‌شود تا به دست عموم برسد. می‌توان چنان گفت که محبوبیت قهوه بیشتر از نوشیدنی‌های الکلی، گازدار، طعم دار و چایی است. دومین مایع پرطرفدار بعد از اب و دومین ماده تجاری بعد از نفت می‌باشد.

حال اگر دوست دارید بدانید که قهوه، این نوشیدنی پرطرفدار چه ویژگی‌هایی دارد با ما همراه باشید.

 

قهوه

 

قهوه چیست

قهوه یک میوه از سرده گیاهان گلدار از خانواده روناسیان که در نواحی گرم سیری رشد می‌کند. طبع قهوه سرد و خشک است. سپس این دانه قهوه را از درخت قهوه گرفته، اسیاب و بوداده کرده تا ازش بتوان نوشیدنی قهوه را ساخت. درخت قهوه معمولا در مناطق نیمه گرمسیری آفریقا و برخی از جزایر جنوب و جنوب شرق اسیا وجود دارد.


در رابطه با پیدایش قهوه افسانه‌ایی وجود دارد که می‌گوید در فلات اتیوپی توسط بزها کشف شده است داستان این ماجرا از این قرار است که؛ گوسفند چرانی یک روز متوجه می‌شود که گوسفندهایش ارام و قرار ندارند و شب‌ها که به آغل برمی‌گردند هم انرژی دارند. پس از یک مدتی فهمید که گوسفندان با خوردن یک نوع گیاه انرژی می‌گیرند. او با رئیس دهکدشان موضوع را درمیان گذاشت و رئیس دهکده با آن گیاه نوشیدنی درست کرد و خورد و متوجه شد که انرژی زیادی دارد و نمی‌تواند بخوابد.

سپس خبر وجود این نوع گیاه و استفاده از آن گسترش یافت تا این که به شبه جزیره عرب رسید تا این اغازی برشکل گیری تاریخچه قهوه شود. در حال حاضر در بیش از هفتاد کشور دنیا قهوه کشت می‌شود که سرآمد آن‌ها مناطق استوایی امریکا، جنوب شرق اسیا، هند و آفریقا است. دانه‌های قهوه خشک شده به درجات مختلف برشته می‌شوند، بسته به عطر و طعم مورد نظر، درجه‌ بندی‌های مختلفی برای این محصول در نظر گرفته شده‌است، قهوه کمی اسیدی است و می‌تواند به علت داشتن کافئین بالا موجب تحریک انسان گردد.
مواد سازنده دانه‌های قهوه، کافئین و تریگونلین، پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها، لیپید‌ها و اسید‌های کلروژنیک می‌شود.

انواع قهوه

قهوه‌ها از نظر دم کردن، نوع دانه و نوع فرآوری و... متفاوت می‌باشند.

انواع قهوه‌ها عبارت‌اند از:

 • قهوه ترک
 • قهوه فرانسه
 • قهوه اسپرسو
 • قهوه عربیکا
 • قهوه ربوستا
 • کپسول قهوه

 

حال می‌خواهیم کمی بیشتر با این قهوه‌ها اشنایتان کنیم و طریقه درست شدنشان را به شما بگوییم.

 

قهوه ترک:

قهوه ترک بسیار نرم آسیاب می شود (کاملا پودر) و به وسیله قهوه جوش‌های معمولی روی شعله گاز آماده می‌شود و دارای کف روی فنجان و مقداری لرد در ته فنجان می‌باشد.

 

قهوه ترک چیست

 

قهوه ترک چگونه درست می‌شود؟

طرز تهیه قهوه ترک در مناطق مختلف اندکی تفاوت دارد اما به طور کلی؛ برای درست کردن قهوه ترک، قهوه آسیاب شده را در ظرفی مخصوص به اسم جازوه یا همان قهوه جوش به همراه اب به جوش می‌آید.

 

قهوه فرانسه:

قهوه فرانسه بر خلاف قهوه ترک زبر تر آسیاب می‌شود، قهوه فرانسه، قهوه ای است نسبتاً رقیق و برخلاف اسپرسو که در فنجان های کوچک سرو می شود، در فنجان بزرگ یا لیوان مصرف می شود. و مقدار کافئین آن سه برابر کمتر از اسپرسو است

 

قهوه فرانسه چگونه درست می‌شود؟

قهوه فرانسه با دستگاه قهوه ساز دم می‌شود به صورتی که قهوه در داخل فیلتر کاغذی(در دستگاه های برقی) مانده و فقط عصاره قهوه به وسیله آب گرم خارج شده و در مخزن دستگاه جمع می‌گردد، قهوه فرانسه مانند چای رقیق و فاقد کف و لرد ته فنجان است و معمولا در لیوان معمولی سرو می‌گردد.

در کل یکی از آسان‌ترین روش‌های دم کردن انواع قهوه را می‌توان قهوه فرانسه نام برد.

 

قهوه اسپرسو

 • قهوه اسپرسو به قهوه غلیظی گفته می‌شود که در اوایل قرن 20 در ایتالیا و در شهر میلان ابدا شد.
 • طرز تهیه زود این قهوه، اثرگذاری سریع بر روی بدن و غلظت بالا این قهوه را به دوست داشتنی‌ترین قهوه دنیا تبدیل کرد.
 • این قهوه به دلیل علاقه کارگران به قهوه و نداشتن وقت برای درست کردن قهوه ساخته شد.
 • در واقع اسپرسو نوعی از دانه قهوه نیست بلکه نوعی دم کردن قهوه است.
 • دانه‌های قهوه اسپرسو ریزه ریز اسیاب می‌شوند و آب جوش را با فشارزیاد از میانه دانه‌های قهوه عبور میدهند.

 

طرز تهیه قهوه اسپرسو

 • برای اینکار شما نیاز به یک دستگاه قهوه ساز دارید، ان را از اب بدون املاح و سرد پر کنید (زیرا اب با املاح کیفیت اسپرسو را پایین می آورد و از اب مقطر نیز استفاده نکنید زیرا باعث خرابی دستگاه شما می‌شود سعی کنید از اب تصفیه شده استفاده کنید)
 • حال دکمه دستگاه را بزنید و بگذارید اب گرم شود و سپس دکمه کارکرد دستگاه را بزنید تا کمی اب جوش بریزد بدین‌گونه اب تازه در دستگاه گردش پیدا می‌کند و اجزای داخلی دستگاه گرم می‌شوند.
 • بعد از قطع کردن جریان اب پرتافیلتر و هدگروپ را خشک کنید.
 • سپس کمی قهوه را اسیاب کنید و در درون دستگاه بریزید این گونه اگر قهوه‌ایی از قبل درون آن مانده باشد خارج می‌شود و می‌توانید کیفیت قهوه را نگاه کنید.
 • حال به مقداری که قهوه نیاز دارید اسیاب کنید (سعی کنید هر زمان که نیاز داشتید به همان مقدار نیازتان قهوه را اسیاب کنید)
 • حالا قهوه آسیاب شده را در پرتافیلتر بریزید (با توجه به حجم پرتافیلتر تقریبا بین 15 تا 20 گرم قهوه می‌شود) انگاه قهوه را فشرده کنید و با دست اشاره خود سطح قهوه فشرده شده را تست کنید.
 • پرتافیلتر را در سرجای خود درون هدگروپ ببندید و تهیه قهوه را آغاز کنید. اگر دستگاه شما اتوماتیک است که با توجه به یک یا دوکاپ بودن پرتافیلتر دکمه مورد نظر را فشار دهید تا عملیات تهیه قهوه شروع شود و فنجانتان به اندازه از پیش تعیین شده پر شود و در غیر این صورت دکمه شروع را بفشارید و پس از رسیدن فنجان به وزن مورد نظرتان و یا تغییر رنگ عصاره قهوه از قهوه ای به سفید دکمه قطع آب را فشار دهید تا عملیات خروج قهوه پایان یابد.

 

قهوه عربیکا

قهوه عربیکا اولین گونه کشت شده از درخت قهوه است و همچنین بیشترین رشد و کشت را در سرتاسر جهان دارد به طوری که هفتاد در صد از کشت قهوه جهان این نوع قهوه است.

قهوه عربیکا مزایای بسیار زیادی از جمله:

طعم بی‌نظیر، ترشی کمتر، کافئین کمتر که باعث ارامش می‌شود، دارای انتی اکسیدان که برای پیشگیری سرطان مفید است و...

 

قهوه ربوستا

 • قهوه ربوستا تقریبا یک چهارم کشت قهوه جهان را به خود اختصاص داده است
 • عطری تلخ دارد و کافئین آن بیشتر از قهوه عربیکا است.
 • قند و چربی و همچنین قیمت پایینی دارد.

برای کسانی که انرژی زیاد میخواهند و نیاز به تمرکز دارند بسیار مفید است ولی طعمی کسل کننده دارد و همانطور که اشاره کردم بسیار تلخ است و ممکن است به همین دلیل زیاد پرطرفدار نیست.

 

کپسول قهوه

کپسول قهوه محفظه سرو تکی قهوه است که برای تهیه یک فنجان قهوه بدون نیاز به اندازه گیری استفاده می‌شود.

ساختار کلی کپسول‌های قهوه شامل:

درپوشی از جنس آلومینیوم، فیلتر بالایی (در برخی کپسول‌های قهوه وجود ندارد)، بدنه اصلی حاوی پودر قهوه که غالبا ازجنس آلومینیوم یا پلاستیک و فیلتر زیرین است.

 

خواص قهوه

 • قهوه خواص بسیار زیادی دارد که ما در اینجا به یک سری از آن‌ها اشاره میکنیم.
 • همانطور که در موضوع قبلی اشاره کردم قهوه سرشار از آنتی اکسیدان‌ها است که باعث پیشگیری از سرطان می‌شود
 • قهوه باعث افزایش فشار خون می‌شود اما این فشار اندک است (بین 3 تا 4 mm/hg)
 • اما جالب اینجاست که بدانید اگر منظم قهوه بخورید امکان خیلی بالایی وجود دارد که در طول زندگیتان خطرات سکته را رد کنید.
 • اما نکته قابل توجه این است که اگر فشار خون دارید حتما احتیاط کنید.

قهوه باعث بالا رفتن انرژی شما می‌شود به این صورت که کافئین اپی نفرین (آدرنالین) شما را افزایش میدهد و شما احساس خستگی ناپذیری می‌کنید

 

مضرات قهوه

 • همانطور که در موضوع قبلی به آن اشاره شد کسانی که فشار خون بالا دارند حتما باید مراقب مصرف کافئین و قهوه باشند چون فشار خون آن‌ها افزایش پیدا می‌کند و به سطح خطرناکی می‌رسد
 • کافئین یک ماده اعتیاد آور است اگر به آن وابسته بشوید و ناگهان آن را قطع کنید سردردهای شدیدی به شما دست خواهد داد.
 • کافئین برای کسانی که بیماری نقرس در گذشته داشته‌اند نیز مناسب نیست زیرا درصد برگشت بیماریشان را زیاد می‌کند
 • همچنین کافئین می‌تواند در بی‌خوابی، سردرد، انقباظ شدید قلب، کاهش جذب اهن، عصبانیت و استرس، حساسیت و... موثر باشد.

 

 • کدام کشور به قهوه معروف است؟

   

  کشورهای زیادی (75 کشور) در پرورش و تولید قهوه فعالیت دارند اما کشور برزیل که به کشور قهوه معروف است یکی از بزرگترین کشورهای تولید کننده قهوه است و نزدیک به 150 سال است که این جایگاه را حفظ کرده است.

  این کشور در سال ۲۰۱۶ حدود دو میلیون و ۵۹۵ هزار تن قهوه تولید کرد که ۷۶ درصد آن از نوع عربیکا و ۲۶ درصد قهوه روبوستا است و بزرگترین منطقه تحت کشت قهوه را در جهان دارد و عمده تولید این کشور در سائوپائولو، پارانا، میناس گریس و سایر ایالتهای جنوب شرقی متمرکز شده که دما و شرایط اقلیمی مطلوبی برای تولید قهوه دارند.

   

  در نهایت مصرف به جا و به اندازه قهوه می‌تواند بسیار مفید برای ما باشد بازدهی بدن را افزایش می‌دهد و می‌تواند سطح تمرکز را افزایش دهد.

  برای خرید قهوه با کیفیت می‌توانید از طریق فروشگاه قهوه خوش کالا اقدام نمایید.

   

مطالب مرتبط
راهنمای دم‌آوری قهوه- سه مرحله‌ دم‌آوری قطره‌ای چیست؟ | خوش کالا

کنترل عصاره‌ی قهوه، بهترین و هم یکی از سخت‌ترین موارد در دم‌آوری قطره‌ای است. عناصر بسیاری باید در نظر گرفته شود، آن‌ها را به درستی ترکیب کرده و می‌توانید یک قهوه‌ی خوش‌مزه داشته باشید.

۱۳۹۹ دوشنبه ۹ تير 998 بیشتر
موج سوم قهوه چیست و چه تفاوتی با اسپشیالتی دارد؟|خوش کالا

موج سوم قهوه. در کافی‌شاپ‌ها و فضای مجازی بارها با این اصطلاح روبه‌رو می‌شویم؛ اما واقعا معنای آن چیست؟ تفاوت آن با قهوه‌ی اسپشیالتی و موج اول، دوم و چهارم در چیست؟

۱۳۹۹ يکشنبه ۸ تير 1401 بیشتر
تفاوت قهوه‌ی عربیکا و روبوستا | مبانی قهوه برای تازه کارها |خوش کالا

قهوه دوستان با هر سطح از تخصص، تا حدودی با اسامی «عربیکا» و «روبوستا» آشنا هستند که برای اشاره به دو گونه دانه‌ی قهوه که برای مقاصد تجاری کشت می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۱۳۹۹ شنبه ۷ تير 2034 بیشتر
چطوری میتونم کمکتون کنم؟