دوره مجازی لاته آرت تخصصی

علت آسیاب دستی قهوه - آیا آسیاب دستی قهوه مناسب است؟

۱۳۹۹ سه شنبه ۳۱ تير
1573بازدید
تاریخ امروز: ۱۴۰۳ پنج شنبه ۳۱ خرداد

برای ارتقای دانش خود در باره‌ی قهوه‌های اسپشیالتی، در برخی مواقع مجبور خواهید بود که در خانه شروع به دم‌آوری کنید. در حالی که بسیاری از افراد اکتشافات خود را با دم کردن قهوه‌های از پیش آسیاب شده شروع می‌کنند، اما به زودی به خرید دانه‌ی قهوه روی می‌آورند.
دانه‌های تازه برشته شده طعم عطر خود را بیش‌تر از پودرهای آسیاب شده حفظ می‌کنند؛ اما برای تهیه‌ی قهوه با این دانه‌ها نیاز به آسیاب مخصوص دارید. در حالی که برخی افراد آسیاب‌های الکتریکی را انتخاب می‌کنند، برخی دیگر دوست دارند قهوه‌ی خود را به صورت دستی آسیاب نمایند.
صدها مدل آسیاب قهوه در بازار وجود دارد و انتخاب یک مدل مناسب می‌تواند دشوار باشد. در ادامه برخی مزایا و معایب آسیاب‌های دستی ذکر شده است.

 


چرا خودتان قهوه‌ی خود را آسیاب کنید؟

با وجود طیف گسترده‌ای از قهوه‌های آسیاب شده در بازار که در دسترس مصرف‌کنندگان قرار دارد، ممکن است به این شک دچار شوید که آیا آسیاب خانگی ارزش وقت و تلاش اضافی را دارد یا خیر؟ در حالی که قهوه‌ی با کیفیت پیش آسیاب شده، می‌تواند یک فنجان قهوه‌ی خوش‌مزه ایجاد کند، اما تازگی و عطر و طعم قهوه‌ی تازه آسیاب را ندارد.
سطح مساحت بالای آن به این معناست که قهوه‌ی آسیاب شده با سرعت بسیار زیادی اکسید شده و طعم خود را به سرعت از دست می‌دهد. این بدان معناست که برای این‌که اگر بخواهید قهوه‌ی برشته شده را در تازه‌ترین حالت خود تجربه کنید، می‌بایست آن را تنها لحظاتی پیش از دم کردن آن أسیاب نمایید، مهم نیست که چطور قصد دارید آن را تهیه کنید.
علاوه بر این، برخی آسیاب‌ها می‌توانند با تغییر در سایز، تجربه‌ی آسیاب شما را بهبود بخشند. برخی از روش‌های دم‌آوری، سایز أسیاب مخصوص خود را طلب می‌کنند. به عنوان مثال، برای تهیه‌ی قهوه در فرنچ پرس آسیاب درشت‌تر مناسب‌تر است. به همین دلیل، در صورت تمایل به استفاده از تکنیک‌های مختلف دم‌آوری، داشتن آسیاب تطبیق‌پذیر می‌تواند به شما کمک کند.
در زمان خرید آسیاب، می‌بینید که دو نوع اصلی «تیغه‌ای» و «دندانه‌ای» وجود دارد. آسیاب‌های تیغه‌ای دانه‌ها را به جای خرد کردن برش می‌دهند و اغلب می‌توانند باعث آسیابی ناسازگار و ناموزون شوند. با این حال، آسیاب‌های دندانه‌ای دانه‌های قهوه را خرد کرده و معمولا نتیجه‌ی آن آسیابی سازگار و موزون است. در زمان انتخاب بین این دو ارجحیت با آسیاب‌های دندانه‌ای است چرا که پودر قهوه‌ی ناموزون می‌تواند منجر به بروز مشکل در نحوه‌ی عصاره‌گیری گردد.
آسیاب‌های دندانه‌ای در دو مدل «تخت» و «مخروطی» تولید می‌شوند. مدل‌های تخت به نیروی گریز از مرکز متکی هستند و با حرکت دیسک‌ها (دندانه‌ها) و دور و نزدیک شدنشان از یک‌دیگر می‌توانید سایز آسیاب را کنرل نمایید. با این وجود، آسیاب‌های مخروطی به طور کل از دقت بیش‌تری برخوردارند و به شما این امکان را ارائه می‌دهند تا اندازه‌ی آسیاب را تا حدودی کنترل نمایید.


 معایب و مزایای آسیاب‌های دستی قهوه

آسیاب‌های دستی از قطعات کوچک و ساده‌ای از تجهیزات تشکیل شده‌اند که عموما به راحتی در دست جای می‌گیرند. آن‌ها معمولا از چهار بخش اصلی قیف (برای دانه‌ی قهوه)، دندانه‌ها، دستگیره، و یک محفظه برای نگه‌داری پودر قهوه تشکیل شده اند.

 

مزایای استفاده از آسیاب دستی قهوه

استفاده از اکثر آسیاب‌های دستی آسان است، سرعت چرخش دسته مدت زمان آسیاب را مشخص می‌کند، در برخی آسیاب‌ها حتی در میزان موزون بودن پودر نهایی نیز اثر گذار است. همان‌طور که از نام آن مشخص است، آسیاب دستی به الکتریسیته نیاز ندارد. قابل توجه افرادی که زیاد به مسافرت و کمپ کردن می‌پردازند، آن‌ها معمولا جمع و جور طراحی شده‌اند و بسته‌بندی آن‌ها آسان است. و در آخر، از آن‌جایی که موتور ندارند، آلودگی صوتی آن‌ها نیز بسیار پایین‌تر است. آسیاب‌های دستی هم‌چنین بسیار ساده هستند و این یعنی به آسانی آسیاب‌های اوتوماتیک آسیب نمی‌بینند. در صورت استفاده و نگهداری مناسب، معملا بیش‌تر عمر می‌کنند و آن‌ها را به گزینه‌ای سازگار با محیط زیست بدل می‌سازند.

 

معایب استفاده از آسیاب دستی قهوه

اگر آسیاب دستی تهیه کنید، باید برای انجام فعالیت بدنی برای خرید قهوه آماده باشید. این موضوع آسیاب دستی را برای افرادی که با محدودیت‌های فیزیکی مواجه هستند به انتخابی نامناسب بدل می‌سازد.
هرچه بیش‌تر بخواهید پودر قهوه‌ی شما ریز باشد، به زمان بیش‌تری برای آسیاب آن نیاز دارید که یعنی تهیه‌ی یک فنجان قهوه نسبت به استفاده از آسیاب الکتریکی زمان بیش‌تری به طول می‌انجامد. اگرچه آسیاب دستی می‌تواند برای قهوه‌هایی نظیر فرنچ پرس و دم سرد که پودرهای نسبتا درشت‌تری لازم دارند انتخاب راحتی باشد.
سادگی آسیاب‌های دستی به این معناست که آن‌ها به طور کلی انتخابی مقرون به صرفه‌تر از مدل‌های برقی هستند. با این حال، خرید یک آسیاب قابل تنظیم و تطبیق‌پذیر با کیفیت بالا که دقتی قابل قبول ارائه دهد یک سرمایه‌گذاری پر هزینه‌تر می‌باشد.
علاوه بر این، آسیاب‌های دستی به اندازه‌ی آسیاب‌های الکتریکی قابل تنظیم نیستند و به طور کلی استفاده از آن‌ها آسان نیست. در بسیاری از مدل‌های اوتوماتیک با لمس یک دکمه تنظیمات دندانه‌ها قابل تغییر است و به شما دقت و کنترل یک باریستا را می‌بخشند. دستیابی به چنین نتیجه‌ای با استفاده از دستگاه‌های دستی نیاز به چندین بار آزمون و خطا دارد.

چگونه با فرنچ پرس قهوه درست کنیم و تاریخچه‌ی آن


کدام آسیاب قهوه را باید خریداری کنید؟

با وجود بسیاری از آسیاب‌های دستی که در بازار موجود است، ممکن است در انتخاب گزینه‌ای با قیمت متناسب و کیفیت قابل قبول به مشکل دچار شوید. مهم است به یاد داشته باشید همیشه قیمت بالاتر به معنای کیفیت بیش‌تر نیست. اگر تا به حال برای خرید آسیاب اقدام نکرده‌اید، از شروع کار با دستگاه‌های نسبتا ساده نترسید. همان‌طور که بیش‌تر و بیش‌تر با دنیای قهوه‌های اسپشیالتی آشنا می‌شوید، به شکل طبیعی خواهید فهمید در آسیاب قهوه به چه چیزهایی نیاز دارید. در حال حاضر اگر قصد خرید آسیاب دستی دارید، مزایا و معایبی که پیش‌تر ذکر شد را در نظر داشته باشید.

 

منبع: Perfect Daily Grind

 

 

کارشناس تولید محتوا
مطالب مرتبط
راهنمای دم‌آوری قهوه

کنترل عصاره‌ی قهوه، بهترین و هم یکی از سخت‌ترین موارد در دم‌آوری قطره‌ای است. عناصر بسیاری باید در نظر گرفته شود، آن‌ها را به درستی ترکیب کرده و می‌توانید یک قهوه‌ی خوش‌مزه داشته باشید.

۱۳۹۹ دوشنبه ۹ تير 2420 بیشتر
موج سوم قهوه چیست و چه تفاوتی با اسپشیالتی دارد؟

موج سوم قهوه. در کافی‌شاپ‌ها و فضای مجازی بارها با این اصطلاح روبه‌رو می‌شویم؛ اما واقعا معنای آن چیست؟ تفاوت آن با قهوه‌ی اسپشیالتی و موج اول، دوم و چهارم در چیست؟

۱۳۹۹ يکشنبه ۸ تير 3921 بیشتر
تفاوت قهوه‌ی عربیکا و روبوستا

قهوه دوستان با هر سطح از تخصص، تا حدودی با اسامی «عربیکا» و «روبوستا» آشنا هستند که برای اشاره به دو گونه دانه‌ی قهوه که برای مقاصد تجاری کشت می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۱۳۹۹ شنبه ۷ تير 4185 بیشتر
قهوه ترک هایک
قهوه ترک هایک 0 تومان
چطوری میتونم کمکتون کنم؟