خوش کالا

قهوه اسپرسو چیست+طرز تهیه قهوه اسپرسو

۱۳۹۹ چهارشنبه ۵ آذر
514بازدید
تاریخ امروز: ۱۴۰۱ سه شنبه ۳ خرداد

اسپرسو نوشیدنی غلیظ و دارای عطر و طعمی قوی می‌باشد که در حجم کم سرو می‌شود و همیشه آب کنار اسپرسو میگذارند. مقیاس اندازه گیری اسپرسو، شات میباشد و به مقدار سینگل شات و دبل شات تقسیم میشوند. این نوشیدنی پرطرفدار با عبور آب داغ از میان قهوه‌های آسیاب شده با فشار زیاد درست می‌شود. همچنین پودر قهوه اسپرسو باید کمی درشت‌ باشد تا آب داغ بتواند از بین قهوه‌ها عبور کند و عصاره‌گیری انجام شود.

 

تفاوت دبل شات با سینگل شات

هر شات اسپرسو به مقدار 30میلی لیتر می‌باشد. سینگل شات 30 میلی لیتر و دبل شات دوبرابر سینگل شات بوده و 60 میلی لیتر میباشد. قهوه‌خورهای حرفه‌ای معمولا دبل شات سفارش می‌دهند.

 

دلیل محبوبیت اسپرسو

قهوه اسپرسو یکی از پرطرفدارترین قهوه های دنیا به شمار میرود و شاید بتوان دلایل مهم محبوبیت آن را سرعت بالای تهیه قهوه ، غلظت بالای قهوه خروجی ، تاثیر گذاری زیاد و سرعت در تاثیر گذاری بر بدن

دانست.

برخی علاقه دارند که این نوشیدنی محبوب را در کافی‌شاپ‌های معروف سفارش دهند و برخی نیز ترجیح می‌دهند که خود اقدام به خرید قهوه کرده و در منزل قهوه اسپرسو را تهیه کنند و از آن لذت ببرند.

 

راهنمای خرید قهوه اسپرسو 

قهوه ترک چیست

 

طرز تهیه اسپرسو با موکاپات

به وسیله موکاپات تنها می‌توان قهوه اسپرسو تهیه کرد و قهوه ترک یا قهوه فرانسه را با این دستگاه تهیه نمی‌کنند.موکاپات از سه قسمت تشکیل شده است: مخزن آب، مخزن قهوه و قوری.
برای شروع کار، ابتدا آب داغ را در مخزن مخصوص ریخته و آن را پر می‌کنیم.
در مخزن قهوه به ازای هر نفر یک و نیم قاشقچایخوری قهوه میریزیم.
مخزن قهوه را روی مخزن آب قرار داده و قوری موکاپات را می‌بندیم و موکاپات را روی شعله ملایم قرار می‌دهیم.
پس از گذشت چند دقیقه، قهوه شروع به ریختن داخل قوری موکاپات می‌کند که به این کار عصاره گیری گفته می‌شود. آنقدر صبر می‌کنیم که قهوه رقیق و روشن شده و شروع به پاشیدن کند. در این لحظه موکاپات را از روی شعله برداشته و اسپرسو را در فنجان سرو می‌کنیم.

 

تهیه اسپرسو با موکاپات

 

طرز تهیه اسپرسو با دستگاه اسپرسو

برای تهیه یک شات اسپرسو با دستگاه اسپرسو ابتدا ۱۰ الی ۱۵ گرم قهوه آسیاب شده را داخل پرتافیلتر (Portafilter) ریخته سپس سطح آن را صاف کرده و با استفاده از تمپر (Tamper) قهوه را فشرده می‌کنیم.
پرتافیلتر را روی دستگاه می‌بندیم و دکمه عصاره گیری دستگاه را می‌زنیم. از لحظه‌ای که قهوه داخل فنجان می‌ریزد حدودا ۳۰ ثانیه عصاره گیری را ادامه می‌دهیم . حجم هر شات اسپرسو باید بین ۲۵ الی ۳۰ میلی‌لیتر باشد.

 

 

تهیه اسپرسو به وسیله دستگاه اسپرسوساز

 

با اسپرسو چه نوشیدنی‌هایی میتوان تهیه کرد؟

• کاپوچینو: شیر فوم گیری شده + سینگل اسپرسو
• کافه لاته: شیر فوم گیری شده + دبل اسپرسو (دو شات اسپرسو) + سیروپ
• کافه امریکانو : یک شات اسپرسو + آب داغ

برای خرید بهترین قهوه مرغوب و باکیفیت می‌توانید از طریق فروشگاه قهوه خوش کالا اقدام نمایید.

خرید قهوه روبوستا با قیمت مناسب در فروشگاه خوش کالا

کارشناس تولیدمحتوا
مطالب مرتبط
راهنمای دم‌آوری قهوه- سه مرحله‌ دم‌آوری قطره‌ای چیست؟ | خوش کالا

کنترل عصاره‌ی قهوه، بهترین و هم یکی از سخت‌ترین موارد در دم‌آوری قطره‌ای است. عناصر بسیاری باید در نظر گرفته شود، آن‌ها را به درستی ترکیب کرده و می‌توانید یک قهوه‌ی خوش‌مزه داشته باشید.

۱۳۹۹ دوشنبه ۹ تير 1007 بیشتر
موج سوم قهوه چیست و چه تفاوتی با اسپشیالتی دارد؟|خوش کالا

موج سوم قهوه. در کافی‌شاپ‌ها و فضای مجازی بارها با این اصطلاح روبه‌رو می‌شویم؛ اما واقعا معنای آن چیست؟ تفاوت آن با قهوه‌ی اسپشیالتی و موج اول، دوم و چهارم در چیست؟

۱۳۹۹ يکشنبه ۸ تير 1414 بیشتر
تفاوت قهوه‌ی عربیکا و روبوستا | مبانی قهوه برای تازه کارها |خوش کالا

قهوه دوستان با هر سطح از تخصص، تا حدودی با اسامی «عربیکا» و «روبوستا» آشنا هستند که برای اشاره به دو گونه دانه‌ی قهوه که برای مقاصد تجاری کشت می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۱۳۹۹ شنبه ۷ تير 2058 بیشتر
چطوری میتونم کمکتون کنم؟