دوره مجازی لاته آرت تخصصی

موج سوم قهوه چیست و چه تفاوتی با اسپشیالتی دارد؟

۱۳۹۹ يکشنبه ۸ تير
3800بازدید
تاریخ امروز: ۱۴۰۳ چهارشنبه ۹ خرداد

موج سوم قهوه. در کافی‌شاپ‌ها و فضای مجازی بارها با این اصطلاح روبه‌رو می‌شویم؛ اما واقعا معنای آن چیست؟ تفاوت آن با قهوه‌ی اسپشیالتی در چیست؟ و در این مورد، موج اول، دوم و چهارم چیست؟تعریف موج سوم آسان نیست. توضیحات مختلف و گاها حتی متناقض را در همه جا خواهید شنید. بنابراین ما با برخی متخصصان این صنعت گفت‌و‌گو کردیم تا بپرسیم آن‌ها چگونه موج سوم را تعریف می‌کنند. در ادامه، با دیدگاه این افراد آشنا می‌شوید.

 

موج سوم قهوه چیست

این فقط قهوه نیست. صاحب اثر: Danny Tan (@nonowhatever)

 

موج سوم قهوه؟ چه اتفاقی برای دو موج اول قهوه افتاد؟

یک درس سریع تاریخ قهوه: در دهه‌ی ۱۹۶۰ میلادی، مصرف قهوه با سرعت زیاد شروع به رشد کرد. برای اولین بار، قهوه به طور گسترده در دسترس قرار گرفت. این اولین موج قهوه بود.موج دوم با در دسترس قرار گرفتن قهوه‌هایی با کیفیت‌تر برای عموم آغاز گردید. کمپانی‌های بزرگ مانند استارباکس، شروع به راه‌اندازی کافی‌شاپ‌ها و کار و کسب‌های پر سود کردند. قهوه بیش‌تر به جای یک ضرورت، به کالایی لوکس تبدیل شد.

از این گذشته، شاهد آگاهی بیش‌تر تامین‌کنندگان و مصرف‌کنندگان در اهمیت زنجیره‌ی تامین بودیم. خریداران عمده‌ی قهوه‌ی سبز، به محل و روش تهیه‌ی قهوه توجه نشان دادند و این توجه به مصرف‌کنندگان نیز سرایت کرد.

خب، اگر این‌ها موج اول و دوم بودند، موج سوم چیست؟

 

موج سوم قهوه چیست

قابل دسترس، همچنان لاکچری

 

چه چیزی موج سوم قهوه را از دو موج قبل جدا می‌کند؟

«مت میلتو» از Water Avenue Coffee می‌گوید: «با گذشت بیش‌از ۲۰ سال فعالیت در این صنعت، احساس می‌کنم موج سوم در حقیقت راهی برای تقدیر از محصولات با کیفیت است.»

این‌جا دو کلمه‌ی کلیدی وجود دارد: «تقدیر» و «کیفیت». از نظر «مت»، این موضوع هم مربوط به قهوه‌ای است که می‌نوشیم و هم نحوه‌‌ی تفکر ما نسبت به آن.

همچنین «دیسماس اسمیت» از Caffe Ladro سیاتل، «موج سوم، روش‌های سنتی کشت و تهیه‌ی قهوه را نمی‌پذیرد.»

در پاسخ دیسماس ما همچنین می‌توانیم اهمیت هر بازیگر زنجیره‌ی تامین را مشاهده کنیم: تولید کننده، وارد کننده، برشته‌کار، باریستا و مصرف‌کننده. بر خلاف موج اول که درباره‌ی دسترسی مصرف‌کننده به قهوه بود، موج سوم نتیجه کار سخت‌کوشانه‌ی همه است.

با این حال، این مفاهیم همچنان مبهم‌اند. بیایید موج سوم را با جزئیات بیش‌تری تجزیه کنیم.

 

مایکل فلورز: «در موج سوم، ما متوجهیم که یک فنجان اسپرسوی خوب فقط توسط یک باریستا تهیه نمی‌شود. بلکه تولید کننده و برشته‌کار نیز اعتبار دریافت می‌کنند.»

 

 ویژگی‌های کلیدی موج سوم قهوه

افزایش کیفیت قهوه، تجارت مستقیم، تاکید بیش‌تر بر پایداری، پروفایل‌های برشته‌کاری لایت‌تر، روش‌های نوآورانه‌ی دم‌آوری همگی تشکیل دهنده‌ی نهاد موج سوم هستند. ما شیرینی، پیچیدگی و تمایز را در دم‌آوری خود دنبال می‌کنیم و خوش‌حالیم که برای دریافت این مشخصه‌ها هزینه‌ی بیش‌تری پرداخت کنیم.

اما هنگام صحبت با متخصصان این صنعت، یک چیز دیگر به تکرار اشاره می‌شود: خدمات مشتری

«تتسو کازویا»، قهرمان رقابت‌های World Brewers Cup سال ۲۰۱۶ می‌گوید: «به لطف تجارت مستقیم، ما باریستاها و برشته‌کارها می‌توانیم داستان‌های پشت دانه‌های قهوه را برای مصرف‌کننده تعریف کنیم.»

به همین ترتیب «مت میلتو» می‌گوید: «نوشیدن یک فنجان قهوه‌ی اسپشیالتی که به روش صحیح تولید شده و با تمام ارزش افزوده‌ای که زنجیره‌ی تامین فراهم کرده پایه و اساس تجربه‌ای عالی است. این تجربه ترکیبی از آموزش، دانش و مهمان‌یاری است.»

در موج سوم همه چیز درباره‌ی ایجاد حس «خاص بودن» در مصرف کننده است. بخشی از آن خدمات مشتریان است؛ اما بخش دیگر، اشتراک‌گذاری داستان پشت یک فنجان است. این داستان توسط تولید کنندگان، وارد کنندگان و برشته‌کارها و باریستاها ایجاد می‌شود. توضیح می‌دهد که چرا یک قهوه با دیگر قهوه‌ها متمایز است، چرا یک مصرف کننده نوت‌های مشخص را می‌چشد و چرا قهوه‌ای با کیفیت کار بسیار زیادی می‌طلبد.

این آموزش مصرف‌کننده همچنین توسط کانال‌های ارتباطی بیش‌تر بین تولید و مصرف از جمله تجارت مستقیم و رسانه‌های اجتماعی امکان‌پذیر است.

 

راهنمای دم‌آوری - ۳ مرحله‌ی دم‌آوری قطره‌ای چیست؟

 

موج سوم قهوه چیست

روش‌های جدید دم‌آوری، در نت‌های طعمی که می‌توانیم در قهوه‌ی خود بچشیم اثرگذار است.

 

موج سوم قهوه و قهوه‌ی اسپشیالتی: تفاوت در چیست؟

شما اغلب اصطلاحات «قهوه‌ی اسپشیالتی» و «قهوه‌ی اسپشیالتی» را به جای یک‌دیگر می‌شنوید. بنابراین می‌خواستم از مصاحبه‌شوندگان بپرسم که آیا تفاوتی بین این دو وجود دارد یا خیر؟ پاسخ: هم‌زبان، بله.

در واقع « سارا دُلی »، مدیر بازاریابی Slayer Espresso به اشتراک می‌گذارد: «موج سوم قهوه به سادگی اصطلاحی احمقانه برای آنانی است که به یک عنوان نیاز دارند. استفاده از آن بسته به زمینه‌ی مورد نظر حتی کمی مرا خشم‌گین می‌کند. موج سوم یک فنجان قهوه نیست، طرز فکری است در باب دوست داشتن مصرف‌کننده و همه چیز.» بنابراین موج سوم و اسپشیالتی با هم متفاوت‌اند؛ اما اسپشیالتی چیست؟ خب، انجمن تخصصی قهوه (SCA)، قهوه‌ها را در مقیاسی ۱۰۰ امتیازی، امتیازدهی می‌کند. قهوه‌هایی از امتیاز۶۰ به بالا به عنوان «تجاری»، از امتیاز ۸۰ به بالا به عنوان «اسپشیالتی» در نظر گرفته می‌شوند. این قهوه‌های استثنائی، غالبا محصول خُرد اقلیم‌ها و خاک‌های خاص، شیوه‌های تولید و پردازش‌ (حذف گوشت گیلاس قهوه از دانه) دقیق هستند.

«سارا دُلی» می‌گوید: «به دلیل تضمین سطح کیفیت دانه از طریق سیستم امتیازدهی یک کمپانی معتبر، قهوه‌ی اسپشیالتی بخشی مهم در تکامل سرویسی عالی است.»

همچنین «جولین ریورا» از Once Once Tostadores de Café مکزیک می‌گوید: «اسپشیالتی روش به دست آمدن قهوه‌ی موج سوم است. این تنها با کیفیتی متمایز و تفاوتی قابل توجه در نحوه‌ی ارائه‌ی قهوه است که بتواند با ذائقه‌ی مصرف‌کننده ارتباط برقرار کند.» ]ترجمه شده از زبان اسپانیایی به انگلیسی و سپس فارسی[

قهوه‌ی موج سوم یک تجربه است؛ قهوه‌ی اسپشیالتی همان چیزی است که در آن تجربه سرو می‌شود.

 

یک کافه‌ی موج سوم در حال سرو قهوه‌ی اسپشیالتی. کردیت: «مایکل فلورز»

 

قهوه‌ی اسپشیالتی می‌تواند از موج دوم قهوه باشد؟

ما قهوه‌ی اسپشیالتی را مرتبط با موج سوم قهوه می‌بینیم؛ اما اگر موج سوم قهوه به رابطه‌ای بین مصرف‌کننده و قهوه مربوط است، به صورت تئوریک قهوه‌ی اسپشیالتی موج دوم باید وجود داشته باشد.

«تتسو کازویا» موافق است که: «برای قهوه‌ی اسپشیالتی، به موج سوم نیاز نیست. برای به دست‌آوردن کیفیت، به آن خدمات نیازی نیست، بلکه برای به ایجاد آن تجربه‌ی عالی، به این عنصر (قهوه‌ی اسپشیالتی) نیازمندید.»

به عبارت دیگر، موج سوم نیازمند قهوه‌ی اسپشیالتی است، اما قهوه‌ی اسپشیالتی به موج سوم نیازی ندارد.

 

قهوه‌ی اسپشیالتی در تجربه‌ای نسل سومی. کردیت: مایکل فلورز»

 

چهارمین موج قهوه، هنوز به آن رسیده‌ایم؟

مدتی است می‌شنویم مردم درباره‌ی موج چهارم قهوه صحبت می‌کنند. موضوعی که جنجال‌های زیاد برانگیخته. آیا موج چهارم قهوه ممکن است؟ آیا بی آن‌که مطلع باشیم، در حال تجربه‌ی آن هستیم؟

همین حالا در موج سوم قهوه از قهوه‌ای با کیفیت بالا برخورداریم، روابط تجاری معنادار، روش‌های دم‌آوری نوآورانه، درک اهمیت تولید و فرآوری و ...

با این حال، «دیسماس اسمیت» می‌گوید امکان‌پذیر است. «موج چهارم، بالاترین سطح در سطوح قهوه‌ی اسپشیالتی است. من این گفت‌وگو را با چندین نفر داشته‌ام و ما از موچ چهارم دست نمی‌کشیم.»

وی با بیان این ایده به من گفت: «موج چهارم را می‌توان به عنوان درک جنبه‌های علمی قهوه مشاهده کرد. ما درباره‌ی دانش دقیق در مورد خاک، گیاهان قهوه و دانه‌ی قهوه عمیق‌تر گفت‌وگو خواهیم کرد.»

 

موج سوم قهوه چیست

شکوفایی گیلاس‌های قهوه. درک فزاینده‌ی علم پشت آن می‌تواند موج چهارم باشد؟

 

موج سوم قهوه:

یک جنبش، یک تجربه، تمرکز بیش‌تر بر آموزش و خدمات مصرف‌کندده. هرگونه که آن را تعریف کنید، معتقدم که خوش‌شانس هستیم که شاهد تحول این صنعت هستیم. با تمرکز بیش‌تر در تولید و کیفیت، به قهوه‌ای لطیف‌تر و بهتر منجر می‌شود که همه‌ی بخش‌های زنجیره‌ی تامین از آن سود می‌برند.

بنابراین دفعه‌ی بعد که به کافی‌شاپی موج سوم (یا چهارم!) وارد می‌شوید، نترسید درباره‌ی نوشیدنی خود از باریستا بیش‌تر سوال کنید. گذشته از همه‌ی این‌ها، الان موج سوم است!

 

نگارنده به هیچ‌یک از افراد یا کمپانی‌های نامبرده در مقاله وابسته نیست و نمی‌تواند مستقیما آن‌ها را تایید نماید.

 

خوش‌کالا با گردآوری مجموعه‌ای از بهترین برندهای ایرانی قهوه، پاسخ‌گوی هر سلیقه و نیاز متفاوتی است. خرید قهوه از فروشگاه قهوه خوش کالا

منبع: Perfect Daily Grind

 

مطالب مرتبط
شکافت اول چیست و چگونه آن را تشخیص می‌دهند؟

شکافت یا ترک اول: لحظه‌ای در برشته‌کاری قهوه که تقریبا اسطوره‌ای شده و به راستی سزاوار آن است. مرحله‌ی کلیدی در هر برشته‌کاری که درک آن به شما بینش شکل‌گیری طعم‌ها و عطره‌ها را هدیه می‌دهد.

۱۳۹۹ دوشنبه ۹ تير 1256 بیشتر
راهنمای دم‌آوری قهوه

کنترل عصاره‌ی قهوه، بهترین و هم یکی از سخت‌ترین موارد در دم‌آوری قطره‌ای است. عناصر بسیاری باید در نظر گرفته شود، آن‌ها را به درستی ترکیب کرده و می‌توانید یک قهوه‌ی خوش‌مزه داشته باشید.

۱۳۹۹ دوشنبه ۹ تير 2366 بیشتر
تفاوت قهوه‌ی عربیکا و روبوستا

قهوه دوستان با هر سطح از تخصص، تا حدودی با اسامی «عربیکا» و «روبوستا» آشنا هستند که برای اشاره به دو گونه دانه‌ی قهوه که برای مقاصد تجاری کشت می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۱۳۹۹ شنبه ۷ تير 4094 بیشتر
قهوه فول کافئین ۱۰۰٪ روبوستا تیره سبا
قهوه فول کافئین ۱۰۰٪ روبوستا تیره سبا 131,000 تومان
چطوری میتونم کمکتون کنم؟