دوره مجازی لاته آرت تخصصی

طرز تهیه اسپرسو رومانو

۱۳۹۹ سه شنبه ۲۶ اسفند
944بازدید
تاریخ امروز: ۱۴۰۳ دوشنبه ۴ تير

لیمو ترش از آن دسته میوه‌هایی است که کاربردهای فراوانی داشته و تمام قسمت‌های این میوه: پوست و پالپ و آب آن در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سرو لیموترش همراه با قهوه اسپرسو جذابیت زیادی به این نوشیدنی داده و طعم تلخ آن‌را سبک و شیرین‌تر می‌کند. به همین دلیل طرفداران خاص خود را دارد.

 

تاریخچه کشف اسپرسو رومانو

برخی از قهوه‌ها در طی سفر یا مهاجرت و یا کاملا به صورت تصادفی ابداع شده‌اند. اسپرسوی رومانی نیز از این قاعده مستثنا نیست.

داستان‌های متناقضی مبنی بر منشأ پیدایش اسپرسو رومانو وجود دارد. اما بنابر گفته‌هایی این قهوه در هنگام مهاجرت از روم به شمال شرقی آمریکا توسط مهاجران ایتالیایی کشف شده است.

مهاجران اغلب افرادی تنگ‌دست بودند که تمام آن‌چه را که داشتند بر دوش خود حمل می‌کردند. قهوه و فنجان‌های قهوه از جمله محتوای موجود در کوله‌پشتی مهاجران بود که در طی سفرهای چندماهه‌شان از آن استفاده می‌کردند. آنها در طی یکی از این سفرها، فنجان‌های خود را با لیمو و پوست لیمو تمیز کردند که این‌کار سبب باقی ماندن عصاره لیمو بر روی لبه‌ی لیوان شد که در هنگام سرو بعدی قهوه، طعم نوشیدنی را بسیار مطبوع و خوش طعم‌تر کرد. بدین‌گونه بود که اسپرسو رومانی(اشاره به کشف آن توسط رومیان) جای خود را در میان انواع قهوه از جمله: قهوه ترک، قهوه اسپرسو، قهوه فوری و ... باز کرد و امروزه در بیشتر کافه‌های سراسر جهان سرو می‌شود.

 

نوع روست قهوه برای تهیه اسپرسو رومانو

قهوه‌های با روست تیره دارای طعم شکلاتی و کاراملی هستند. برای تهیه اسپرسو رومانو توصیه می‌شود از دانه‌های قهوه با روست روشن و لایت استفاده شود.

 

استفاده از مرکبات مختلف در تهیه اسپرسو رومانو

برای تهیه اسپرسو رومانو از مرکبات مختلف از جمله پرتقال، نارنگی و لیمو، بنابر سلیقه شخصی استفاده می‌شود. اما استفاده از لیمو ترش برای تهیه اسپرسو رومانو جذابیت بیشتری به قهوه می‌دهد.

بیشتر طعم و عطر لیمو از روغن ضروری آن است که این روغن در پوست لیمو قرار دارد. به همین خاطر است در هنگام سرو اسپرسو رومانو، هم از آب و پالپ لیمو و مرکبات استفاده می‌شود هم از پوست لیمو همچنین می‌توان یک قاچ از لیمو را روی لبه‌ی لیوان قرار می‌دهند هم ظاهری زیبا به نوشیدنی سرو شده می‌دهد.

 

میزان اسیدیته اسپرسو رومانو

میزان اسید موجود در قهوه در نمودار PH، 58/4 تا 10/5 است همچنین میزان اسیدیته لیمو برابر 2 است. به همین دلیل اضافه کردن لیمو به اسپرسو میزان اسیدیته قهوه را مقداری افزایش می‌دهد که این باعث طراوت و دلچسب شدن هرچه بیشتر قهوه می‌شود. می‌توان در قهوه رومانو یخ نیز اضافه کرد.

 

مواد لازم برای تهیه اسپرسو رومانو

4/1 فنجان قهوه روست روشن

2/1.1 فنجان آب

1 برش لیمو

 

رومانو

 

کرما قهوه چگونه تشکیل می‌شود

طرز تهیه اسپرسو رومانو

با استفاده از دستگاه اسپرسوساز یا موکاپات، قهوه اسپرسو خود را تهیه کنید.

به‌طور مثال برای تهیه قهوه با موکاپات، آب را در مخزن مخصوص و پودر قهوه را در فیلتر ریخته دستگاه را روی حرارت کم گرم کنید. وقتی شروع به جوشیدن کرد، شعله آن‌را فورا خاموش کنید. قهوه شما آماده سرو می‌باشد.

برش لیمو را در لبه‌ی فنجان قرار دهید. همچنین میتوانید مقداری پوست لیمو را به لبه‌ی لیوان بمالید تا در هنگام نوشیدن قهوه، طعم آن ملموس‌تر باشد.

همچنین در صورت تمایل می‌توانید در دستور تهیه قهوه خود، شکر را نیز اضافه نمایید.

 

مطالب مرتبط
راهنمای دم‌آوری قهوه

کنترل عصاره‌ی قهوه، بهترین و هم یکی از سخت‌ترین موارد در دم‌آوری قطره‌ای است. عناصر بسیاری باید در نظر گرفته شود، آن‌ها را به درستی ترکیب کرده و می‌توانید یک قهوه‌ی خوش‌مزه داشته باشید.

۱۳۹۹ دوشنبه ۹ تير 2428 بیشتر
موج سوم قهوه چیست و چه تفاوتی با اسپشیالتی دارد؟

موج سوم قهوه. در کافی‌شاپ‌ها و فضای مجازی بارها با این اصطلاح روبه‌رو می‌شویم؛ اما واقعا معنای آن چیست؟ تفاوت آن با قهوه‌ی اسپشیالتی و موج اول، دوم و چهارم در چیست؟

۱۳۹۹ يکشنبه ۸ تير 3934 بیشتر
تفاوت قهوه‌ی عربیکا و روبوستا

قهوه دوستان با هر سطح از تخصص، تا حدودی با اسامی «عربیکا» و «روبوستا» آشنا هستند که برای اشاره به دو گونه دانه‌ی قهوه که برای مقاصد تجاری کشت می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۱۳۹۹ شنبه ۷ تير 4200 بیشتر
قهوه فول کافئین ۱۰۰٪ روبوستا تیره سبا
قهوه فول کافئین ۱۰۰٪ روبوستا تیره سبا 131,000 تومان
چطوری میتونم کمکتون کنم؟