دوره مجازی لاته آرت تخصصی

قهوه ماکیاتو چیست

۱۳۹۹ شنبه ۴ مرداد
2081بازدید
تاریخ امروز: ۱۴۰۳ پنج شنبه ۳ خرداد

«ماکیاتو» کلمه‌ای ایتالیایی است که «مشخص شده» ترجمه می‌شود و معمولا برای توصیف نوشیدنی قهوه به همین نام استفاده می‌شود. از بیش‌تر طرفداران نوشیدنی بپرسید که قهوه ماکیاتو چگونه تهیه می‌شود و آن‌ها می‌گویند که مقداری شیر به یک شات اسپرسو اضافه کنید. اگرچه این درست است، استانداردی جهانی برای مقدار شیر مورد استفاده وجود ندارد.  اگر در کافه‌های مختلف ماکیاتو سفارش دهید، می‌توانید نوشیدنی‌های بسیار متفاوتی بنوشید. در ادامه بخوانید که قهوه ماکیاتو از کجا نشأت گرفته، امروزه چگونه سرو می‌شود و چگونه ممکن است در آینده تکامل یابد.

 برای خرید قهوه اصل وارد سایت خوش کالا شوید و اطلاعات جداگانه قهوه ها را مطالعه نمایید.

 

قهوه ماکیاتو چیست

 

قهوه ماکیاتو چگونه و توسط چه شخصی اختراع شد؟

ماکیاتو احتمالا در دهه‌ی هشتاد میلادی توسط باریستاهایی که می‌خواستند سفارش یک «اسپرسو معمولی» از آن‌هایی که شامل مقداری شیر بودند را از یک‌دیگر متمایز کنند در ایتالیا ساخته شد. نوشیدنی مشابهی در کشور پرتغال به نام «café pingado» یا قهوه با قطره‌ای شیر مصرف می‌شود. این بدان معنا است که در حالی که بسیاری «قهوه کورتادو» را با نسبت برابر شیر و اسپرسو می‌شناسند و «پیکولو لاته» را یک شات اسپرسو به همراه شیر و فوم روی آن می‌دانند، دستور تهیه‌ی قهوه ماکیاتو بستگی به نسبت قهوه اسپرسو به شیر استفاده شده دارد. سایر نوشیدنی‌هایی که همین نام ماکیاتو را با یک دیگر به اشتراک می‌گذارند باعث می‌شوند تفاوت آن‌ها چالش برانگیز باشد. مثلا در استرالیا می‌توانید «لانگ ماکیاتو» سفارش دهید که از دو شات اسپرسو و کمی شیر تهیه می‌شود. همچنین می‌توانید در استارباکس یک «کارامل ماکیاتو» سفارش دهید که نوشیدنی‌ای است که در دهه‌ی نود میلادی از شیر بخار داده شده به همراه کمی اسپرسو که به آن اضافه گردیده و روی آن سیروپ کارامل یا دیگر طعم‌دهنده‌ها استفاده شده.

برای تعریف دقیق‌تر نوشیدنی قهوه ماکیاتو ، من با چهار متخصص قهوه از سراسر جهان صحبت کردم تا با نظراتشان در مورد این موضوع آشنا شوم.

«لاورو فیورتی» مدیر دانش و آموزش کمپانی «Simonelli Group» که در زمینه‌ی تولید تجهیزات قهوه فعال است توضیح می‌دهد که دو نوشیدنی وجود دارد، «قهوه ماکیاتو» و «قهوه اسپرسو ماکیاتو». اولی معمولا در لیوان بلند سرو می‌شود و شامل اسپرسو، سیر سرد و شیر گرم است که روی هم قرار گرفته‌اند. اسپرسو ماکیاتو کوچک‌تر است و در یک فنجان اسپرسو سرو می‌شود. این فنجان تقریبا با یک دوز مشخص اسپرسو تا لبه پر شده و شیر بخار داده شده فنجان را تا لبه پر خواهد کرد. با صحبت با دو متخصص دیگر، آشکار شد که بسیاری قهوه ماکیاتو را به جای شیر با فوم درست می‌کنند. «اولی فاچر» برشته‌کار ارشد «سنت اسپرسو» در لندن معتقد است کهقهوه  ماکیاتو «یک دبل اسپرسو است (مگر در مواقع مشخص) به همراه فوم شیر که به نرمی با قاشق روی آن قرار گرفته باشد.» «میکائیل جاسین» مدیر شرکت «So So Good Coffee» در جاکارتای اندونزی موافق است که قهوه ماکیاتو «با استفاده از یک شات کامل اسپرسو و مقداری فوم شیر» ساخته می‌شود.

در حالی که «لاورو» باور دارد پایه‌ی یک «اسپرسو ماکیاتو» باید حاوی یک شات اسپرسو و مقداری شیر باشد، وی اذعان می‌کند که برخی کافی‌شاپ‌های ایتالیا آن را با لاته آرت سفارشی می‌کنند. او می‌گوید: «افرادی هستند که فقظ فوم روی اسپرسو اضافه می‌کنند، برخی فقظ شیر داغ و برخی دیگر نیز فقط شیر سرد اضافه می‌کنند.» با این حال، «اولی» موافق است که ماکیاتو معمولا سفارشی می‌شود چرا که خودش همیشه از مشتری می‌پرسد که آیا آن‌ها شیر گرم می‌خواهند یا خیر.

 

 

قهوه ماکیاتو چیست

 

چه افرادی قهوه ماکیاتو دوست دارند؟

چه با شیر یا فوم تهیه شده باشد، قهوه ماکیاتو تحت تاثیر اسپرسو قرار دارد. قهوه ماکیاتو چون به اندازه‌ی اسپرسو قوی و به اندازه‌ی لاته رقیق نیست در بسیاری از کشورها محبوب است. «لاورو» می‌گوید: «ماکیاتو سازش خوبی بین این دو نوشیدنی است. افرادی که چیزی ملایم‌تر از اسپرسو دوست دارند، معمولا «اسپرسو ماکیاتو» را انتخاب می‌کنند. این می‌تواند جایگزینی مناسب برای لاته یا کاپوچینوی صبح یا ظهر باشد.»

 

قهوه ماکیاتو چیست

 

 

قهرمان رقابت‌های 2017 Swiss Barista، «آندره آیرمن» از «Victoria Arduino Australia» موافق است که ماکیاتو نوشیدنی مناسب کسانی است که چیزی ضعیف‌تر از اسپرسو بخواهند. او می‌گوید: «ماکیاتو یک نوشیدنی هارمونیک شیر با اسپرسو است برای دوست‌داران قهوه‌ی اسپرسو که به دنبال مقداری شیرینی و بافت کرمی هستند.»

«اولی» با موافقت اظهار داشت که این «تعادل بین مشتری است که تاثیر کامل اسپرسو را نمی‌خواهد اما دوست دارد قدرت طعم‌ها را در فنجان حس کند. کف شیر به نوشیندنی بافت می‌بخشد در حالی که اسپرسو را زیاد رقیق نمی‌کند. در بازاری که شیر لبنی روز به روز از ذائقه‌ی مصرف کننده حذف می‌شود، «اسپرسو ماکیاتو» به این خاطر که تنها حاوی مقدار کمی شیر یا فوم است که باعث افزایش چشم‌گیر کالری آن نیز نمی‌گردد می‌تواند انتخاب سالم‌تری به نظر آید. «آندره» می‌گوید: «ماکیاتو مصرف کنندگان قهوه‌ی آگاه از میزان کالری یا علاقه‌مندان به نوشیدنی‌های حاوی شیر که نمی‌خواهند مقدار زیادی از آن را مصرف کنند به خود جذب می‌نماید.»

«لاورو» هم رای می‌گوید: «ما باید جوانب تغذیه‌ای نوشیدنی را نیز در نظر بگیریم، «اسپرسو ماکیاتو» کالری کم‌تری از قهوه لاته یا قهوه کاپوچینو به همراه دارد.» «میکائیل» می‌افزاید این همچنین می‌تواند مقدار شکر اضافه شده به نوشیدنی را کاهش دهد زیرا «فوم شیر بدون نیاز به شکر نوشیدنی را شیرین‌تر می‌کند بنابراین قهوه ماکیاتو را نوشیدنی سالم‌تری شناخته می‌شود.»

 

 

طرز تهیه قهوه ماکیاتو

 

 

قهوه ماکیاتو چگونه در آینده تکامل می‌یابد؟

قهوه ماکیاتو علی‌رغم این که دستور تهیه‌اش کافی شاپ به کافی شاپ متفاوت است مورد توجه برخی مشتریان قرار گرفته. «اولی» معتقد است که این راه ادامه خواهد داشت و در آینده با برشته‌کارانی که دانه‌های قهوه را برای طعمی موزون‌تر برشته می‌کنند تا مورد توجه مخاطبان گسترده‌تری باشد و به مواد افزودنی کم‌تری مانند شیر و شکر نیاز داشته باشد، ماکیاتو میزان شیری کم‌تر از همیشه خواهد داشت. او توضیح می‌دهد که «دشوار است به طور پیوسته اسپرسویی با مزه‌ی عالی درست کنید که برای مخاطبان گسترده جذاب باشد. برشته‌کارانی وجود دارند که می‌خواهند به نتایج مختلفی دست یابند چه برشته‌کاری تیره‌تر باشد و چه تلخی اضافه شده را با شکر، شیر و نمک همسو کنید یا برشته‌کارانی که دانه را روشن‌تر برشته می‌کنند به همراه مصرف کنندگانی که با روش‌های مشابه طعم فنجان را متعادل می‌ککند. با حرکت اسپرسو به سمت دستیابی به تعادل و ثبات بیش‌تر حرکت می‌کند، ممکن است مصرف کنندگان به سمت استفاده‌ی کم‌تر از شیر گرایش پیدا کنند.

«لاورو» معتقد است که اگر شرکت‌ها قهوه‌ی خود را به منظور برجسته کردن بهترین ویژگی‌های آن برشته کنند، نیازی به جبران آن با شیر نیست. با این حال او هشدار می‌دهد که این ممکن است برای باریستاها چالش‌برانگیز باشد، چرا که «برای اسپرسو ماکیاتویی متعادل، به دلیل عدم امکان پوشش نقص‌ها با شیر، در ابتدا به اسپرسویی متعادل نیاز دارید.»

«آندره» همچنین معتقد است که موفقیت قهوه ماکیاتو می‌تواند تحت تاثیر شخص تهیه کننده‌ی آن باشد. همان‌طور که «شات اسپرسو باید به طور مداول بی نقص باشد. شما نمی‌توانید اسپرسویی که به خوبی عصاره‌گیری نشده را درون قهوه ماکیاتو پنهان کنید. من به شخصه این چالش باریستاها برای نشان دادن بهترین مهارتشان را دوست دارم. خواه با استفاده از فوم یا شیر درست شده باشد، ماکیاتو یک نوشیدنی مبتنی بر قهوه است که با حداقل مقدار شیر تهیه می‌شود. در حالی که این ممکن است بخشی از جذابیت قهوه ماکیاتو در گذشته باشد، افزایش کیفیت دانه‌های برشته شده ممکن است به این معنا باشد که اسپرسوهای آینده به هیچ وجه به شیر احتیاج ندارند. با این وجود، این به عوامل زیادی از جمله تقاضای بازارهای محلی و همچنین به مهارت باریستای مورد نظر بستگی دارد.

 

شما میتوانید برای خرید قهوه اسپرسو اصل وارد سایت خوش کالا شوید و اطلاعات جداگانه قهوه ها را مطالعه نمایید. خوش‌کالا با گردآوری مجموعه‌ای از بهترین برندهای ایرانی قهوه، پاسخ‌گوی هر سلیقه و نیاز متفاوتی است. 

 

سایر مطالب مرتبط :

آفوگاتو چیست

قهوه کورتادو چیست

قهوه کاپوچینو چیست

 

منبع: Perfect Daily Grind

 

کارشناس تولید محتوا
مطالب مرتبط
راهنمای دم‌آوری قهوه

کنترل عصاره‌ی قهوه، بهترین و هم یکی از سخت‌ترین موارد در دم‌آوری قطره‌ای است. عناصر بسیاری باید در نظر گرفته شود، آن‌ها را به درستی ترکیب کرده و می‌توانید یک قهوه‌ی خوش‌مزه داشته باشید.

۱۳۹۹ دوشنبه ۹ تير 2354 بیشتر
موج سوم قهوه چیست و چه تفاوتی با اسپشیالتی دارد؟

موج سوم قهوه. در کافی‌شاپ‌ها و فضای مجازی بارها با این اصطلاح روبه‌رو می‌شویم؛ اما واقعا معنای آن چیست؟ تفاوت آن با قهوه‌ی اسپشیالتی و موج اول، دوم و چهارم در چیست؟

۱۳۹۹ يکشنبه ۸ تير 3772 بیشتر
تفاوت قهوه‌ی عربیکا و روبوستا

قهوه دوستان با هر سطح از تخصص، تا حدودی با اسامی «عربیکا» و «روبوستا» آشنا هستند که برای اشاره به دو گونه دانه‌ی قهوه که برای مقاصد تجاری کشت می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۱۳۹۹ شنبه ۷ تير 4077 بیشتر
قهوه فول کافئین ۱۰۰٪ روبوستا تیره سبا
قهوه فول کافئین ۱۰۰٪ روبوستا تیره سبا 131,000 تومان
چطوری میتونم کمکتون کنم؟