خوش کالا

قهوه کاپوچینو چیست؟طرز تهیه قهوه کاپوچینو

۱۳۹۹ يکشنبه ۲۹ تير
1907بازدید
تاریخ امروز: ۱۴۰۱ پنج شنبه ۲۹ ارديبهشت

می‌خواهید روزمره‌ی قهوه‌ی خود را خلاق نگه دارید؟ یک فنجان قهوه کاپوچینوی خوش طعم کف‌دار می‌تواند قهوه‌ی جدید مورد علاقه‌ی شما باشد. شما میتوانید برای خرید قهوه اصل وارد سایت خوش کالا شوید و اطلاعات جداگانه قهوه ها را مطالعه نمایید. قهوه کاپوچینو چیست و چگونه تهیه می‌شود به مطالعه ادامه دهید تا همه چیز مورد نیاز خود را مورد این نوشیدنی خامه‌ای بدانید.

 

 

کاپوچینو

 

تاریخچه قهوه کاپوچینو 

قهوه کاپوچینو در واقع، نام نوشیدنی از رنگ قهوه‌ای آن که به ردای راهبان کاپوچین شبیه است برداشت شده. رنگ قهوه‌ای روشن‌تر هنگامی ایجاد می‌شود که شیر به مقدار بیش‌تری به اسپرسوی تیره اضافه شده و سطح دلپذیری از کرم تولید خواهد کرد. در سال ۱۷۰۰، «کاپوزینر» نام دیگری برای این نوشیدنی در وین اتریش بود که شامل خامه و ادویه‌جات دیگر می‌شد. با این حال، تا دهه‌ی ۱۹۳۰، قهوه کاپوچینو راه خود را به بیرون از خاستگاه خود یعنی ایتالیا پیدا نکرده بود. به آرامی در کافه‌های اتریش و سپس در سراسر جهان گسترش یافت، محبوبیت قهوه کاپوچینو از آن زمان تا کنون در حال افزایش است. یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های ایتالیایی در جامعه‌ی قهوه، کاپوچیونو‌ی گرم است که مورد توجه و علاقه‌ی بسیاری از افراد قرار گرفته است. این نوشیدنی مبتنی بر اسپرسو شهرت‌اش را مدیون لایه‌ی زخیم میکروفوم روی آن است. کاپوچینو تقریبا ۱۷۷ میلی‌لیتر (۶ OZ) حجم دارد و از یک شات اسپرسو، شیر بخار داده شده و فوم شیر تشکیل شده. بنابراین به تناسب، نسبت یک سوم اسپرسو، یک سوم شیر بخار داده شده و یک سوم فوم شیر ساخته شده و از کافه لاته کوچک‌تر است. بسیاری از طرفداران به دلیل انعطاف‌پذیری در حجم و مواد اولیه‌ی آن لذت می‌برند. اگر باریستا قهوه کاپوچینو را در اندازه‌های مختلف ارائه می‌کند، نسبت اسپرسو، شیر بخار داده شده و فوم شیر ثابت باقی می‌ماند. علاوه بر این، قهوه کاپوچینو را می‌توان با استفاده از خامه به جای شیر و همچنین طعم‌دهنده‌های اضافی مانند سیروپ و ادویه‌جات سفارشی استفاده کرد. 

 

روش دم آوری تهیه کاپوچینو

حالا که همه چیز را درباره‌ی قهوه کاپوچینو می‌دانید، زمان آن رسیده که خودتان آن را درست کنید. اگر دستگاه اسپرسوساز در اختیار دارید، مشکلی برای تهیه‌ی قهوه کاپوچینو وجود ندارد.

 

روش دم آوری تهیه کاپوچینو

 

موارد مورد نیاز شما به شرح زیر است:

  • دستگاه اسپرسوساز
  • بخار دهنده‌ی شیر (اختیاری)
  • پیتچر شیر
  • فنجان کاپوچینوی ۱۷۷ میلی‌لیتری
  • ۱۶.۵ گرم پودر قهوه‌ی اسپرسو
  • ۸۸ تا ۱۱۸ میلی‌لیتر شیر

 

 گام اول: آماده‌سازی

اولین کاری که باید انجام دهید این است که تمام موارد مورد نیاز که در بالا لیست شده را جمع آوری کنید. اگر از قبل پودر قهوه‌ی اسپرسو ندارید، برای تهیه‌ی حدود ۱۶.۵ گرم قهوه باید مقدار مورد نیاز دانه را آسیاب نمایید. پس از آسیاب اسپرسو، حدود ۸۸ تا ۱۱۸ میلی‌لیتر شیر در پیتچر بریزید.

 

گام دوم: دم آوری اسپرسو

حالا، پس از آماده‌سازی کامل، می‌توانید عصاره‌گیری اسپرسو‌ی خود را شروع کنید. ۱۶.۵ گرم از پودر اسپرسو را مستقیما درون پورتافیلتر قرار داده و دو شات اسپرسو تهیه کنید. فنجان خود را مستقیما زیر پورتافیلتر قرار داده تا اسپرسو درون آن ریزد.

 

گام سوم: بخار دادن شیر

در حالی که اسپرسوی شما در حال عصاره‌گیری است، می‌توانید بخار دادن شیر را شروع نمایید. تکنیک اجرا مهم‌ترین بخش بخار دادن است. در هنگام انجام عملیات، دما باید به ۷۱ درجه‌ی سلسیوس (۱۶۰ درجه‌ی فارنهایت) برسد و باید پیتچر را با حرکات عمودی و سرعت ثابت حرکت دهید. همچنین از آن‌جا که قهوه کاپوچینو به مقدار کافی کف نیاز دارد، می‌بایست انتهای نازل بخار را نزدیک به سطح شیر نگه دارید تا آن لایه‌ی زیبای کف ایجاد شود تا در بالای کقهوه اپوچینو نقش ببندد. با این حال، در انجام این کار احتیاط کنید زیرا بخار باعث می‌شود حجم شیر به سرعت افزایش یابد. به یاد داشته باشید به مقداری شیر بخارداده شده برای نوشیدنی خود نیاز دارید پس همه‌ی شیر را به فوم تبدیل نکنید.

 

گام چهارم: ریختن شیر

به محض به اتمام رسیدن عصاره‌گیری قهوه و بخار دهی شیر، می‌توانید هر دو را هم زمان درون فنجان بریزید. هنگام ریختن شیر، پیتچر خود را ۷ سانتی‌متر بالاتر از فنجان نگه دارید و به صورت دوارنی و عمودی حرکت دهید. جریان شیر به گرما کمک کرده و شیر را با اسپرسو مخلوط می‌کند. کف شیر در آخر در فنجان ریخته می‌شود تا قهوه کاپوچینو با مقدار زیاد و دلچسب فوم آماده شود.

 

طرز تهیه قهوه کاپوچینو

 

 

 

 

نوشیدنی‌های مشابه

با این‌که قهوه کاپوچینو به تنهایی روی پای خود ایستاده است، چندین پسر عموی قهوه‌ی دیگر دارد که اغلب با آن‌ها اشتباه گرفته می‌شود. برخی از رایج‌ترین نوشیدنی‌هایی که با قهوه کاپوچینو اشتباه گرفته می‌شود ماکیاتو، کورتادو و فلت وایت است. با این حال، بین این نوشیدنی‌ها تفاوت‌های اساسی وجود دارد.

 

  • قهوه ماکیاتو

یکی دیگر از نوشیدنی‌های اسپرسوی محبوب، قهوه ماکیاتو، شامل یک شات اسپرسو، و فوم شیر است. از نظر حجم، از کاپوچینو کوچک‌تر است و شیر بخار داده شده در آن استفاده نمی‌شود. با توجه به عدم وجود شیر بخار داده شده که اسپرسو را رقیق نمی‌کند، این نوشیدنی حاوی کافئین بیش‌تری است.

 

  • قهوه کورتادو

قهوه کورتادو به خاطر وجود شیر بخار داده شده و اسپرسو شبیه قهوه کاپوچینو است. با این وجود کورتادو از حدود یک دوم قهوه اسپرسو و یک دوم شیر بخار داده شده و حجم استاندارد آن تقریبا ۱۱۸ میلی‌لیتر (۴ اونس) است. بر خلاف کاپوچینو، کورتادو فوم شیر ندارد بنابراین طعم اسپرسوی آن کمی قدرتمندتر است.

 

  • قهوه فلت وایت

فلت وایت یکی دیگر از نوشیدنی‌های مبتنی بر اسپرسو است که از قهوه‌ی اسپرسو و شیر بخار داده شده تشکیل می‌شود. در این نوشیدنی نسبت قهوه به شیر بیش‌تر است. حدودا از دو شات اسپرسو و ۵۹ تا ۸۸ میلی‌لیتر شیر بخار داده شده تشکیل شده. قهوه‌ی فلت وایت از نظر مواد اولیه شبیه کورتادو است اما در بافت شیر مورد استفاده تفاوت‌هایی وجود دارد که به دلیل داشتن حباب‌های میکروفوم از بافت مخملی‌تری تشکیل شده است. با این حال فلت وایت تفاوت قابل توجهی با کاپوچینو دارد زیرا کف کم‌تری نسبت به آن داشته و بافت فومی آن متفاوت است.

 

جمع‌بندی

حالا شما می‌توانید به عنوان باریستای خانگی، قهوه کاپوچینویتان را خودتان تهیه کنید. از آن‌جایی که فرآیند بخار دادن شیر در این نوشیدنی کمی پیچیده‌تر است، ممکن است چند بار تلاش لازم باشد تا به خوبی فرآیند بخار دادن را انجام دهید. با این حال، با گذشت زمان و تمرین، شما قادر خواهید بود قهوه کاپوچینویی را بی نقص و در زمان کم درست کنید.

 

شما میتوانید برای خرید قهوه اسپرسو اصل وارد سایت خوش کالا شوید و اطلاعات جداگانه قهوه ها را مطالعه نمایید. خوش‌کالا با گردآوری مجموعه‌ای از بهترین برندهای ایرانی قهوه، پاسخ‌گوی هر سلیقه و نیاز متفاوتی است. 

 

سایر مطالب مرتبط به فروشگاه قهوه خوش کالا :

قهوه ماکیاتو چیست

قهوه کورتادو چیست

قهوه کاپوچینو چیست

 

منبع: Roasty Coffee

 

 

کارشناس تولید محتوا
مطالب مرتبط
راهنمای دم‌آوری قهوه- سه مرحله‌ دم‌آوری قطره‌ای چیست؟ | خوش کالا

کنترل عصاره‌ی قهوه، بهترین و هم یکی از سخت‌ترین موارد در دم‌آوری قطره‌ای است. عناصر بسیاری باید در نظر گرفته شود، آن‌ها را به درستی ترکیب کرده و می‌توانید یک قهوه‌ی خوش‌مزه داشته باشید.

۱۳۹۹ دوشنبه ۹ تير 998 بیشتر
موج سوم قهوه چیست و چه تفاوتی با اسپشیالتی دارد؟|خوش کالا

موج سوم قهوه. در کافی‌شاپ‌ها و فضای مجازی بارها با این اصطلاح روبه‌رو می‌شویم؛ اما واقعا معنای آن چیست؟ تفاوت آن با قهوه‌ی اسپشیالتی و موج اول، دوم و چهارم در چیست؟

۱۳۹۹ يکشنبه ۸ تير 1401 بیشتر
تفاوت قهوه‌ی عربیکا و روبوستا | مبانی قهوه برای تازه کارها |خوش کالا

قهوه دوستان با هر سطح از تخصص، تا حدودی با اسامی «عربیکا» و «روبوستا» آشنا هستند که برای اشاره به دو گونه دانه‌ی قهوه که برای مقاصد تجاری کشت می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۱۳۹۹ شنبه ۷ تير 2034 بیشتر
چطوری میتونم کمکتون کنم؟