دوره مجازی لاته آرت تخصصی

شناخت دانه های قهوه

۱۴۰۲ دوشنبه ۹ بهمن
98بازدید
تاریخ امروز: ۱۴۰۳ دوشنبه ۴ تير

دانه قهوه یا همان بُن، بذرهای میوه قهوه است که از درخت قهوه برداشت می‌شود. این دانه‌ها پس از خشک شدن و پخته شدن به عنوان مواد اولیه برای تهیه نوشیدنی قهوه استفاده می‌شوند.

 

انواع دانه قهوه

دانه‌های قهوه به طور عمده در دو نوع اصلی تقسیم می‌شوند:

دانه قهوه عربیکا: این نوع دانه قهوه از گونه Coffea arabica بدست می‌آید و به عنوان قهوه با کیفیت و عطرده معروف است. دانه‌های قهوه عربیکا معمولاً دارای طعم‌ها و عطرهای متنوعی می‌باشند و اغلب در قهوه‌های اسپرسو و قهوه‌های فرانسوی استفاده می‌شوند.

دانه قهوه روبوستا: این نوع دانه قهوه از گونه Coffea canephora بدست می‌آید و معمولاً دارای مزه تلخ و مقاومت بیشتر در برابر بیماری‌ها و شرایط آب و هوایی است. دانه‌های قهوه روبوستا معمولاً برای تهیه قهوه‌های فرانسوی و قهوه‌های فیلتر استفاده می‌شوند.

علاوه بر این، دانه‌های قهوه ممکن است بر اساس منطقه تولید، نحوه فرآوری و روش‌های کشت متفاوت باشند که باعث تولید قهوه‌های با طعم و خصوصیت‌های مختلف می‌شود.

 

آشنایی با گونه های مختلف دانه های قهوه

دانه‌های قهوه از دو گونه اصلی قهوه‌ها به دست می‌آیند: قهوه عربیکا و قهوه روبوستا. علاوه بر این دو گونه اصلی، وجود چندین زیرگونه و نژاد مختلف قهوه نیز وجود دارد که هرکدام ویژگی‌ها و خصوصیت‌های خاص خود را دارند. برخی از این زیرگونه‌ها عبارتند از:

قهوه عربیکا:

 

بوربن (Bourbon): یکی از گونه‌های محبوب قهوه عربیکا که از جزیره موریشیوس به دنیا آمده است. دانه‌های قهوه بوربن معمولاً دارای طعم شیرین و عطرمانند هستند.

تیپیکا (Typica): یکی دیگر از گونه‌های مهم قهوه عربیکا که اغلب در کشورهای آمریکای لاتین رشد می‌کند. دانه‌های قهوه تیپیکا معمولاً دارای مزه‌ای ملایم و ترش هستند.

قهوه روبوستا:

 

 

اروما (Arabica): یکی از زیرگونه‌های معروف قهوه روبوستا که از آفریقا به دنیا آمده است. دانه‌های قهوه اروما معمولاً دارای مزه تلخ و قوی هستند.

اکسسا (Excelsa): زیرگونه دیگری از قهوه روبوستا که اغلب در آسیا جنوب شرقی رشد می‌کند. دانه‌های قهوه اکسسا معمولاً دارای طعمی تند و مرکباتی هستند.

هر یک از این زیرگونه‌ها دارای ویژگی‌ها و خصوصیت‌های خاص خود هستند که می‌تواند بر طعم و کیفیت قهوه تولید شده تأثیرگذار باشد

 

 

برای خرید قهوه اسپرسو و خرید قهوه ترک و خرید قهوه فوری و خرید قهوه عربیکا سفارش خود را ثبت نموده و در صورت نیاز از مشاوره‌ی تخصصی کارشناسان خوش کالا بهره‌مند شوید. برای اطلاع از قیمت قهوه اسپرسو و قیمت قهوه ترک و قیمت قهوه فوری با کیفیت می‌توانید از طریق فروشگاه قهوه خوش کالا مشاهده کنید

 

برای اطلاعات بیشتر لینک زیر کلیک کنید:

مصرف قهوه در دوران بارداری

قهوه برای ترک اعتیاد

آیا قهوه برای کم کاری تیروئید مضر است

 

مطالب مرتبط
راهنمای دم‌آوری قهوه

کنترل عصاره‌ی قهوه، بهترین و هم یکی از سخت‌ترین موارد در دم‌آوری قطره‌ای است. عناصر بسیاری باید در نظر گرفته شود، آن‌ها را به درستی ترکیب کرده و می‌توانید یک قهوه‌ی خوش‌مزه داشته باشید.

۱۳۹۹ دوشنبه ۹ تير 2428 بیشتر
موج سوم قهوه چیست و چه تفاوتی با اسپشیالتی دارد؟

موج سوم قهوه. در کافی‌شاپ‌ها و فضای مجازی بارها با این اصطلاح روبه‌رو می‌شویم؛ اما واقعا معنای آن چیست؟ تفاوت آن با قهوه‌ی اسپشیالتی و موج اول، دوم و چهارم در چیست؟

۱۳۹۹ يکشنبه ۸ تير 3934 بیشتر
تفاوت قهوه‌ی عربیکا و روبوستا

قهوه دوستان با هر سطح از تخصص، تا حدودی با اسامی «عربیکا» و «روبوستا» آشنا هستند که برای اشاره به دو گونه دانه‌ی قهوه که برای مقاصد تجاری کشت می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۱۳۹۹ شنبه ۷ تير 4200 بیشتر
قهوه ترک هایک
قهوه ترک هایک 0 تومان
چطوری میتونم کمکتون کنم؟