دوره مجازی لاته آرت تخصصی

فیلترهای کلاسیک که سیاره‌مان را نجات می‌دهند

۱۳۹۹ سه شنبه ۷ مرداد
647بازدید
تاریخ امروز: ۱۴۰۳ سه شنبه ۸ خرداد

قهوه آن‌قدر که دوست داریم باور کنیم دوست‌دار محیط زیست نیست. هربار که از فیلتر کاغذی استفاده می‌کنیم، بیش‌تر و بیش‌تر به سیاره‌مان آسیب می‌زنیم. ترسناک است، درسته؟ و این بدون در نظر گرفتن گازهای گل‌خانه‌ای است که در فرآیند تولید این فیلترها آزاد شده. اگرچه لازم نیست اوضاع به همین شکل باقی بماند. فیلترهای قهوه‌ی کاغذی ابزاری مناسب برای عصر مدرن‌اند، اما در گذشته از فیلترهای پارچه‌ای استفاده می‌شد و حتی امروز آن‌ها را در کاستاریکا خواهید یافت. با استفاده از فیلتر پارچه‌ای، می‌توانیم میزان زباله‌ی تولیدی و جنگل‌زدایی‌هایی که به عنوان اثر جانبی قهوه‌های خوش‌مزه‌ی ما ایجاد می‌شوند را کاهش دهیم.
اما کشو لباس‌های خود را زیر و رو نکنید چرا که محصول مناسب این کار در بازار وجود دارد، جوراب قهوه. و ما حتی آن‌ها را با روش‌های مختلف دم امتحان کردیم که شما کوچک‌ترین ریسکی متحمل نشوید.


فیلتر پارچه‌ای اصلی کاستاریکا

 

جوراب قهوه چیست؟ چرا و چطور از آن استفاده کنیم؟

جوراب قهوه، فیلترهای ارگانیکی هستند که متناسب با انواع روش‌های دم‌آوری تولید شده‌ااند و نام آن با احترام و به طور مناسبی از کنپانی تولید کننده، Coffee Sock Co. گرفته شده است. اما این ایده چگونه به ذهن تولید کننده رسید؟ خب، چندان پیچیده نیست، فیلترهای کاغذی‌شان تمام شده بود و از آن‌جایی که خود را قهوه خوران وسواسی می‌دانستند، به یاد جوراب‌های قهوه‌ی معمولی کاستاریکا افتادند. و این‌گونه این ابتکار متولد شد. جوراب قهوه از پارچه‌ی نخی ارگانیک بدون استفاده از مواد شیمیایی ساخته شده. از آن‌جا که ۹۰٪ از پارچه‌ی نخی از سلولز، ماده‌ای بی بو و بی مزه که در آب نیز نامحلول است تشکیل شده، تاثیری در طعم قهوه نخواهد داشت.


جوراب قهوه برای مسافرت نیز مناسب است.

 

راهنمای استفاده از جوراب قهوه

استفاده از جوراب قهوه از نظر تئوری آسان است. استفاده از آن‌ها در عمل هم بسیار ساده است، بنابراین، مطمئن باشید که جایگزینی جوراب قهوه با فیلترهای کاغذی روتین نوشیدن قهوه‌ی شما را پیچیده نمی‌کند. قبل از اولین استفاده، آن‌ها را به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید. پس از هر بار استفاده آن‌ها را خوبی بشویید تا چربی و روغن‌ها پاک شوند. زیاد بد نیست، درسته؟ این فیلترها همچنین به جوشاندن‌های دوره‌ای هم نیاز دارند اما تا قبل از این که نیاز به تعویض داشته باشند می‌توانید تا یک سال از آن‌ها استفاده نمایید.

 

استفاده از جوراب قهوه در عمل

به عنوان یک خوره‌ی قهوه، مجبور بودم جوراب قهوه را با روش‌های مختلف دم‌آوری امتحان کنم. شایان ذکر است که برای روش‌های مختلف دم‌آوری، فیلترهای متفاوتی نیاز است. من روش‌های کمکس، V60، آئورپرس و روش‌های دم سرد خانگی را امتحان کردم.


جوراب قهوه به هر شکل و اندازه‌ای عرضه می‌شود.

 

کمکس و V60

این دو روش دم‌آوری نتایج مثبت مشابهی داشتند. در ابتدا متوجه شدم آب سریع‌تر از آن چه نسبت به فیلتر کاغذی انتظار داشتم جریان داشت و نگران بودم قهوه‌ی نهایی کم عصاره‌گیری (Under Extraction) شود. با این حال، امکان نداشت که بیش از این در اشتباه باشم. نتیجه‌ی نهایی قهوه‌ای بی نقص، فول بادی و با اسیدیته‌ی متناسب با خواستگاه دانه‌ی قهوه بود.


فیلتر کاغذی برای دستگاه کمکس

نحوه‌ی تاثیر موکاپات در مصرف قهوه

آئورپرس

این یکی کمی سخت‌تر بود و روش معکوس به یک شکست تمام عیار بدل شد؛ به علت ضخامت فیلتر، نمی‌توانستم درپوش را به درستی ببندم. با این حال، دفعه‌ی بعد از روش معمولی استفاده کردم و با وجود این‌که تلاش زیادی برای بستن درپوش انجام دادم، نتیجه موفقیت‌آمیز بود. دوباره قهوه‌ی نهایی عالی و در مقایسه با فیلترهای کاغذی شیرین‌تر بود.

 

دم سرد خانگی

با وجودی که طرفدار قهوه‌ی دم سرد نیستم، به خصوص به لطف دستورالعمل‌های واضح درباره‌ی زمان‌های مختلف آماده‌سازی تهیه‌ی آن ساده بود. برای خلاصه‌سازی این دستورالعمل‌ها، فقظ کمی قهوه به جوراب اضافه کنید، آن را ببندید و آب سرد اضافه و صبر کنید. آسان است، نه؟


انگار که زندگی‌تان به قهوه‌ی دم سرد بستگی دارد!

 

رای نهایی

در حالی که برخی کاربران آئروپرس ممکن است استفاده از فیلتر پارچه‌ای را نیازمند کمی تلاش ببینند، جوراب قهوه، نوشیدنی بهبود یافته‌ای تهیه کرده و به نجات سیاره کمک می‌کنند. برای آن دسته از ما که برای استفاده از روش Agar Clarification خیلی تنبل‌اند، استفاده از فیلتر پارچه‌ای گزینه‌ای ایده‌آل است.

منبع: Perfect Daily Grind

 

 

کارشناس تولید محتوا
مطالب مرتبط
راهنمای دم‌آوری قهوه

کنترل عصاره‌ی قهوه، بهترین و هم یکی از سخت‌ترین موارد در دم‌آوری قطره‌ای است. عناصر بسیاری باید در نظر گرفته شود، آن‌ها را به درستی ترکیب کرده و می‌توانید یک قهوه‌ی خوش‌مزه داشته باشید.

۱۳۹۹ دوشنبه ۹ تير 2366 بیشتر
موج سوم قهوه چیست و چه تفاوتی با اسپشیالتی دارد؟

موج سوم قهوه. در کافی‌شاپ‌ها و فضای مجازی بارها با این اصطلاح روبه‌رو می‌شویم؛ اما واقعا معنای آن چیست؟ تفاوت آن با قهوه‌ی اسپشیالتی و موج اول، دوم و چهارم در چیست؟

۱۳۹۹ يکشنبه ۸ تير 3799 بیشتر
تفاوت قهوه‌ی عربیکا و روبوستا

قهوه دوستان با هر سطح از تخصص، تا حدودی با اسامی «عربیکا» و «روبوستا» آشنا هستند که برای اشاره به دو گونه دانه‌ی قهوه که برای مقاصد تجاری کشت می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۱۳۹۹ شنبه ۷ تير 4094 بیشتر
قهوه فول کافئین ۱۰۰٪ روبوستا تیره سبا
قهوه فول کافئین ۱۰۰٪ روبوستا تیره سبا 131,000 تومان
چطوری میتونم کمکتون کنم؟