خوش کالا

قهوه برای اولین بار در کدام کشور تولید شد؟

۱۳۹۹ سه شنبه ۱۴ بهمن
5646بازدید
تاریخ امروز: ۱۴۰۱ پنج شنبه ۵ خرداد

تاریخچه قهوه

 

تاریخچه کشف قهوه داستان جذابی دارد. این لوبیا طی قرن‌ها کره زمین را طی کرده است. از کشورهای مختلفی به‌صورت قاچاق خارج شده، از سلطنت به سرقت رفته و تاثیرات زیادی در وضعیت اقتصادی، اجتماعی و ... کشورها گذاشته است.

چگونگی کشف یک لوبیای کوچک گرفته شده از درختانی کوچک در اتیوپی و تبدیل شدن انواع قهوه به دومین کالای بزرگ تجارت جهانی از دیرباز تاکنون امری جالب و قابل توجه است.

به همین دلیل تاریخچه پیدایش و تولید قهوه برای بسیاری ازمردم بالاخص طرفداران این نوشیدنی جذابیت خاصی دارد.

میوه‌ی این نوشیدنی جذاب ابتدا در اتیوپی کشف شد. پس از کشف کند و آهسته در آفریقا، قهوه برای کشت و برداشت به غرب اروپا و همچنین شرق آسیا رفت این دانه‌های جادویی توسط تمدن‌های جدیدتر که میل به تملک زیادی داشتند، کشت شد.

قهوه در یمن پرورش یافته و در مصر، فارس و ترکیه به شهرت رسیده است.

 

 

کشف میوه قهوه

 

داستان‌های زیادی مبنی بر کشف دانه‌های قهوه توسط یک چوپان اهل اتیوپی وجود دارد. چوپان از دیدن انرژی بزها و بیدار ماندن آن‌ها در شب، پس از خوردن میوه‌های درختی خاص دانه‌های قهوه را کشف کرد.

چوپان این دانه‌ها را جهت معرفی به صومعه برد که با واکنش تند صومعیان روبرو شد. آنان دانه‌ها را در شومینه ریختند اما پس از مواجه شدن با بوی خوب آن، تجدیدنظر کردند و پس از پی بردن به خواص عجیب این دانه‌ها و گسترش آن در بین مردم کاشت، حمل و نقل و تجارت قهوه آغاز شد.

 

 

اولین کشور تولید قهوه

 

برای خرید قهوه اسپرسو در فروشگاه قهوه خوش کالا ( https://khoshkala.com) به راحتی می‌توانید با مقایسه‌ی محصولات مختلف، سفارش خود را ثبت نموده و در صورت نیاز از مشاوره‌ی تخصصی کارشناسان بهره‌مند شوید.

بیشتر بدانید:

نسپرسو چیست

هات چاکلت چیست

موکا، اولین بندر تجارت قهوه

 پس از کشف قهوه در اتیوپی و پی بردن به خواص شگفت‌انگیز آن، در قرن پانزدهم به سمت شمال و از طریق دریای سرخ وارد یمن شد.

موکا (mocha) اولین بندری است که قهوه به آن وارد شد.

به دلیل محبوبیت روزافزون قهوه و حمل و نقل مکرر آن از شهر بندری موکا، اسم این شهر با نام قهوه مترادف شد.

 

قهوه در جهان اسلام

 

آغاز کشت و تجارت دانه‌های قهوه از شبه جزیره عرب آغاز شده است و طبق شواهد موجود قهوه در قرن 14 به عربستان، قرن ۱۵ به یمن و در قرن ۱۶ نیز در ایران، مصر، سوریه و ترکیه شناخته شده است.

برطبق روایاتی قهوه توسط پیامبر اسلام جهت جایگزینی شراب‌، که در دنیای اسلام حرام است، آورده شده است.

بنابه محبوبیت روزافزون این نوشیدنی در سرزمین‌هایی از جمله مصر، شام و عثمانی (همانند قهوه ترک، اسپرسو و...)  قهوه‌خانه‌های برای سرو این نوشیدنی ایجاد شد که رفته رفته قهوه‌خانه‌ها به مکانی برای تجمع افراد مخصوصا مردان جهت بحث و صحبت کردن، شعرخوانی و بازی‌هایی مانند تخته نرد و شطرنج تبدیل شد. قهوه‌خانه‌ها به مرکزی برای تجمع متفکران و به صورت ضمنی به رقیبی برای مسجد به عنوان محل ملاقات جمعی بدل شده بودند.

 

سیر قهوه به اروپا و آسیا

 

سیر تاریخی قهوه با تغییر مسیر دانه‌های قهوه به شرق و غرب تغییر می‌کند: از شرق به هند و اندونزی و غرب به ایتالیا و به بقیه اروپا.

فروشگاه آن‌لاین خوش‌کالا، بزرگ‌ترین بستر خرید صنعت خوراک و نوشیدنی کشور است که با تمرکز بر فروش قهوه و خوش کالا با گردآوری برندهای خوش‌ نام و با کیفیت، با بیش از ۲۰۰۰ مدل های مختلف قهوه، پاسخ‌گوی نیاز هر سلیقه‌ای است. شما به راحتی می‌توانید با مقایسه‌ی محصولات مختلف، خرید قهوه ترک، خرید قهوه فوری ، سفارش خود را ثبت نموده و در صورت نیاز از مشاوره‌ی تخصصی کارشناسان بهره‌مند شوید. 

برای خرید قهوه و باکیفیت می‌توانید از طریق فروشگاه قهوه خوش کالا اقدام نمایید.

 

مطالب مرتبط
راهنمای دم‌آوری قهوه- سه مرحله‌ دم‌آوری قطره‌ای چیست؟ | خوش کالا

کنترل عصاره‌ی قهوه، بهترین و هم یکی از سخت‌ترین موارد در دم‌آوری قطره‌ای است. عناصر بسیاری باید در نظر گرفته شود، آن‌ها را به درستی ترکیب کرده و می‌توانید یک قهوه‌ی خوش‌مزه داشته باشید.

۱۳۹۹ دوشنبه ۹ تير 1009 بیشتر
موج سوم قهوه چیست و چه تفاوتی با اسپشیالتی دارد؟|خوش کالا

موج سوم قهوه. در کافی‌شاپ‌ها و فضای مجازی بارها با این اصطلاح روبه‌رو می‌شویم؛ اما واقعا معنای آن چیست؟ تفاوت آن با قهوه‌ی اسپشیالتی و موج اول، دوم و چهارم در چیست؟

۱۳۹۹ يکشنبه ۸ تير 1418 بیشتر
تفاوت قهوه‌ی عربیکا و روبوستا | مبانی قهوه برای تازه کارها |خوش کالا

قهوه دوستان با هر سطح از تخصص، تا حدودی با اسامی «عربیکا» و «روبوستا» آشنا هستند که برای اشاره به دو گونه دانه‌ی قهوه که برای مقاصد تجاری کشت می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۱۳۹۹ شنبه ۷ تير 2064 بیشتر
چطوری میتونم کمکتون کنم؟